מונדיאל 2014
www.one.co.il (© כל הזכויות שמורות. סיטינט בע"מ 1999-2013)
עודכן: 18/02/2013 | מאת מאת אסי ממן| www.one.co.il

13 ענפים יזכו לעדיפות, מלבד הכדורגל והכדורסל

ועדת לובצקי הציגה מסמך עקרונות ואמת מידה לחלוקת כספי הטוטו בספורט. מתוך הענפים - התעמלות, אתלטיקה קלה ושחייה. לבנת: "יביא להישגיות"


13 ענפים יזכו לעדיפות, מלבד הכדורגל והכדורסל

לובצקי ולבנת במהלך מסיבת העיתונאים (משה חרמון)

ועדת לובצקי הציגה היום (שני) את טיוטת מסמך העקרונות ואמות המידה לקביעת חלוקת כספי הטוטו לתמיכה בגופי הספורט בישראל. גולת הכותרת היא הגדלת כמות הספורטאים הפעילים במדינה באמצעות חלוקת כספים נכונה.

"יש כאן נושאים חדשניים ומקוריים ועל ידי אימוץ העקרונות נביא לגידול במספר הספורטאים התחרותיים, שהוא נמוך באופן משמעותי לעומת מדינות אחרות", אמרה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. "אמות המידה יביאו לשיפור גם בפן המקצועי בספורט והשילוב הזה ייצור מסגרות של הישגיות".

הוועדה הציבורית שהוקמה בחודש יולי האחרון על ידי לבנת, גיבשה את עקרונות הבסיס לקריטריונים שיחליפו את אלו שנקבעו בוועדת בורוביץ', שלדבריה, "היה קושי ליישמם מאחר שהם פגעו בענפים חשובים".

במסגרת העקרונות שגובשו, הכדורגל והכדורסל ייחשבו לענפי-על. יחד איתם ייקבעו 13 ענפי ספורט שיזכו לתמיכה מועדפת, מתוכם שלושת ענפי היסוד - אתלטיקה קלה, שחייה והתעמלות. בנוסף, ייקבעו תנאי סף לקבלת תמיכה ממועצת ההימורים ובהם מספר מינימלי של 120 ספורטאים פעילים לענף, כאשר חלוקת כספי התמיכה תתבצע בהתאם לניקוד שיצבור כל ענף.

יושב-ראש הוועדה, צבי לובצקי, הסביר על שיטת הניקוד וחלוקת הכספים: "החלוקה תהיה לפי כמות הספורטאים, שתהיה כפרמטר ראשון המהווה 50 אחוזים. יחד איתם הוספנו את המקצועיות, ההישגיות והעלויות. למעשה, הפכנו את מספר הספורטאים לגורם מרכזי ותמריצי. יש 75 אלף ספורטאים בישראל. בארצות דומות ההבדל הוא פי 11 בערך ולכן הגענו למסקנה שצריך להגדיל דרסטית את כמות הספורטאים ולשנות את הניהול המקצועי. המטרה שלנו היא לא לחסל ענפים, אלא להרחיב אותם".

יושב-ראש המועצה להסדר ההימורים בספורט, צחי פישביין, הוסיף: "יהיו סנקציות קשות למי שינסה להגדיל כמות ספורטאים שלא כחוק ואנחנו נפקח על כך. בשנת 2012 הטוטו הציב משאבים של מעל 500 מיליון שקל, מתוכם כ-200 למתקנים ו-300 מיליון לתשתית, אגודות, ספורטאים וכדומה. זהו סכום שיא. צריך שינוי ולקבוע דרך שתביא מדיניות חדשה של ספורט לידי ביטוי, על ידי הקצאת משאבים נכונה והגדלת הספורטאים".

ראש מנהל הספורט במשרד התרבות והספורט, אורי שפר, סיפר בהרחבה על התכנית של משרדו: "נעשה כל מאמץ על מנת להכפיל את כמות הספורטאים בישראל בתוך חמש שנים. החלק החלש בספורט בישראל הוא אגודות הספורט ואנחנו נמצאים בדיונים עם הוועדה על מנת לראות איך נחזק את האגודות הללו, כי משם אנו מצפים לעלייה בכמות הספורטאים. הכספים שאנו מדברים עליהם אינם קשורים להכנות האולימפיות, זה תקציב אחר. אנחנו עושים בנוסף רפורמה בהכשרת מאמנים ומדריכים, מתוך כוונה לשנות את פני הספורט במדינה".

מסמך העקרונות נשלח גם לגופי הספורט שזוכים לתקצוב מהמועצה, על מנת שישיבו בתוך 60 יום לטיוטת המסמך ויספקו את הערותיהם לשינויים המוצעים בו. מסקנות הוועדה צפויות להתפרסם בקיץ, מתוך כוונה שאמות המידה ייכנסו לפועל כבר החל משנת 2014.

the new Skype!
0‏‏תגובות
גלול למעלהגלול למטה

בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק